» Yapışkan Otunun Faydaları(Yararları)Yapışkan otu, ılıman bölgelerde yetişen, ısırgangiller familyasından, çok yıllık bir bitkidir. Eski duvarların üzerlerinde, kayalıklarda ve viraneliklerde yetişir. Yaprakları almaşık ve tam kenarlıdır. Çiçekleri küçük kümeler halindedir.

Yapışkan Otu - Faydaları


Böbrekleri, karaciğeri, dalağı zehirli ve zararlı maddelerden arındırır. Lenf kanseri dahil olmak üzere, tüm lenf sistemi hastalıklarında kullanılmalıdır. Lenf sistemindeki tıkanıklıkları açar ve zararlı maddelerden arındırır. Dölyatağı hastalıklarında da kullanılabilir. Bitki çayı, çay içimi, dıştan kompres ve yıkama biçiminde, deri hastalıklarına, yaralara karşı kullanılabilir. Bitki, epilepsi (sarah) hisleri, Parkinson hastalığı, sinirsel hastalıklar, idrar tutukluğu, kum ve taş rahatsızlıklarında da önerilir. Her tür böbrek hastalığı ve böbrek iltihabına karşı, yapışkanotu - altınbaşak eşit karışımının çay ile kürsel uygulanmalıdır.

Yapışkan otunun kullanımı


Yapışkan otu çayı: Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve 5-6 dakika demlendikten sonra süzülür. Günle 2-5 bardak taze demlenmiş çay, gargaralar eşliğinde soğutulmadan içilir.

Yapışkan otu merhemi: İyice yıkanarak ince kıyılan nemli bitkinin özsuyu, mutfak robotu kullanılarak elde edilir. Oda sıcaklığındaki tereyağı ile bitki özsuyu iyece karıştırılır ve elde edilen merhem buzdolabında saklanır, üzün süre dayanmaz, küflenir.


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !